čtvrtek 12. dubna 2018

Reportáž z velkého ratiškovského úklidu

Stalo se snad už tradicí, že pravidelně jednou do roka vezmeme pytle a jdeme po dědině a okolí uklízet a sbírat odpadky. Léta Páně 2018 už po čtvrté. Gruntování okolí zaštiťuje ministerstvo životního prostředí - provozuje webové stránky www.uklidmecesko.cz, kde se organizátoři místních úklidů mohou zaregistrovat a dát tak o sobě vědět ostatním lidem ve svém okolí, ať už pomocí sociálních sítí, mapy s místy úklidu nebo předchystaných letáků k vytisknutí a vylepení. My v Raťkách máme výhodu, že máme navíc ještě akční starostku, která na přírodu dbá, a tak obejde a poprosí místní spolky o pomoc, takže se těch dobrovolníků najde každý rok, hmmm, no tak přesně akorát. Vzhledem k tomu, že téměř každá rodina má barák, zahrádku, vinohrad, pole nebo aspoň kus záhonku, smekám před všema, kteří se v tento den k nám připojili, neboť vyšlo krásné teplé počasí, příroda je v rozkvětu a práce je teď na jaro doma víc než dost. Letos se k nám navíc připojili i přespolní - mladá rodina z Hodonína, která se v sobotu na bytě nudí, tak se rozhodla pomoct přírodě někde ve svém okolí.

Společné foto před radnicí
Odhodlaní, sešli jsme se před radnicí a rozdělili se na menší akční skupiny. Tamti šli uklízet okolo štreky, ti zas Lišinovo (tam toho bylo požehnaně), malí vedle základní školy, ti zkušení si vzali na starosti hřbitov, jiní sbírali hlavně nedopalky na dětském hřišti u knihovny a PET lahve okolo Hadačového járku. Je třeba zdůraznit, že v obci toho nepořádku každým rokem ubývá, v okolí dědiny je to ale takové neveselé, ne-li horší. O tom svědčí aj množství pytlů, které jsme sebrali - celkem přes 60 kusů. A kolik lidí se sběru zúčastnilo? Přesně nevíme, někteří totiž začali uklízet dřív, tak na sraz k OÚ nedošli, jiní jsou zas takoví nenápadní mravenečkové, které jsme možná i lehce přehlédli, ale suma sumárum to vypadá na počet okolo 80 lidských bytostí.

Omladina zabrala a bylo hotovo

Oprava zborcené lavičky
Nejlepší uklízeči si přinesli i vlastní nářadí

Zásobovací vůz se plní, a nejenom odpadky